Framföranden

2018-09-30

Skärvor

Johan-Magnus Sjöberg
Cello och piano – Lisa Ekmark, cello och Johan-Magnus Sjöberg, piano
Lund Allhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande

2018-09-29

Et Draco

Daniel Hjorth
kantat för sopran, countertenor, violin, cello och orgel (Lat. text: Upp. 12:1-12) – Ann-Christin Wesser Ingels - sopran, Daniel Carlsson - countertenor, Jesenka Balic Zunic - violin, Judith-Maria Blomsterberg - cello, Mark Baumann - orgel
Köpenhamn S.t Petri kyrka – 17:00
Uruppförande

Sextessensens excesser

Mikael Forsman
flöjt, violin, 2 gitarrer, marimba och piano – Ann Elkjär, Joar Skorpen, Martin Fogel, Christer Brodén, Daniel Berg och Maria Ingemarsson Berg
Ljungskile Ljungskile folkhögskola – 15:00
Uruppförande

2018-09-25

Winter Sonata

Staffan Storm
orgel – Maja Malmström
Köpenhamn Helligaandskirken; Niels Hemmingsensgade 5 – 19:30
Uruppförande

2018-09-23

Evig nåd

Kjell Perder
Kör a cappella – Adolf Fredriks kyrkas kammarkör
Stockholm Adolf Fredriks kyrka – 17:00
Uruppförande

Min förtvivlan och min kraft

Kjell Perder
Sopran och piano – Evelina Stenvall, sopran, Viktor Stener, piano
Trollhättan Konsthallen – 16:00
Uruppförande

2018-09-22

Vold

Fredrik Gran
vln, cl, pno, perc – Ensemble Kwartludium
Waszawa Warsaw Autumn Festival – 19:00
Uruppförande

2018-09-21

To Whom It May Concern

Mauro Godoy Villalobos
Fl, Cl, Vln, Vla , Vcl – Ensemble KNM
Berlin Kesselhaus und Maschinenhaus in der Kulturbrauerei in Berlin. – 20:00
Uruppförande

2018-09-19

Den goda

Mikael Forsman
sång, elgitarr, tenorsaxofon, piano, kontrabas och trummor – Nefertiti Workshop Orchestra - Maja Kirchhoff, Ciro Alves, Ville Lähteenmäki, Hampus Torarp, Boel Mogensen och Jonathan Mattsson
Göteborg Nefertiti – 19:00
Uruppförande

2018-09-16

Winter Sonata

Staffan Storm
orgel – Maja Malmström
Malmö St Johannes kyrka – 16:00
Uruppförande

2018-09-15

Preludium

David Riebe
piano – Fredrik Schützer, piano
Lund (ingår i Kulturnatten) Universitetsaulan – 21:30
Uruppförande

Ghost Town

Martina Tomner
Blockflöjt och liveelektronik – Ida Höög
Växjö Växjö konsthall – 16:00
Uruppförande

und eine Springflut...

Klas Torstensson
stråkensemble – Camerata Nordica
Oskarshamn Oskarshamns kyrka – 15:00
Uruppförande

2018-09-13

Prelude and Fugue for chamber ensemble

Peter Lyne
1,1,1,1/1.0.0.0/ pn/stråkkvintett – Nordiska Kammarensemblen
Sundsvall Tonhallen, Sundsvall – 19:00
Uruppförande

2018-09-07

Döden och Julia

Daniel Nelson
sopran, violin solo, stråkorkester – Musica Vitae, Malin Broman (vln), Karolina Bengtsson (sop)
Växjö Palladium – 19:00
Uruppförande

2018-09-06

Gnistor

Jonatan Sersam
3333/4331/Str + hrp+timp+3 perc – Malmö Symfoniorkester under ledning av Juraj Valcuha
Malmö Malmö Live – 19:00
Uruppförande

2018-09-02

Tre Intermezzi

Johan-Magnus Sjöberg
Trumpet och orgel – Christer Ekstedt och Johan-Magnus Sjöberg
Lund Allhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande