Framföranden

2018-07-13

Trembles

Madeleine Isaksson
3 kontrabas-grupper (lätt-medel-svårt) samt 3 professionella kontrabasmusiker – kontrabas-elever plus lärare
Vienne, France Vouille – 20:30
Uruppförande

2018-07-08

fluchtlinien-E

Henrik Denerin
flute and electronics – Kazuko Ihara
Tokyo Ohmigakudo – 19:00
Uruppförande

2018-07-06

Aria and Scene from Hilma (libretto: Mira Bartov)

Benjamin Staern
två sångare; piano – Mette & Fredrik af Klint; Johan Ullén
Laholm Laholms Teater (Halland Opera Vocal Festival 2018) – 18:00
Uruppförande

2018-06-30

Arrangement on Songs by Alexander von Zemlinsky

Rolf Martinsson/Alexander von Zemlinsky
sopran, orkester – Lisa Larsson, MythenEnsembleOrchestral, Graziella Contratto
Zürich Festival Musiksommer am Zürichsee – 00:00
Uruppförande

2018-06-23

Ankungen (kammaropera)

Anders Emilsson
Sångare, kammarorkester – Ingrid Tobiasson, Linnéa Törnqvist, Viktor Rydén m fl. Musiker ur bl a Kgl Hovkapellet
Uppsälje, Dala-Järna Skifsladan – 16:00
Uruppförande

2018-06-20

FLIES ON THE FLY (over the terrace)

Paula af Malmborg Ward
Violin, violoncell och orkester – Katarina Andreasson violin, Olga Dowbusch-Lubotsky violoncell, Nora festivalorkester. dir: Paula af Malmborg Ward
Nora Nora kyrka – 19:00
Uruppförande

2018-06-10

Dikter

Matthew Peterson
SATB kör a cappella – Uppsala Vokalensemble
Örbyhus Örbyhus Slott – 16:00
Uruppförande

Sommar i bergen

Matthew Peterson
blandad kör och nyckelharpa – Josefina Paulson och Uppsala Vokalensemble
Örbyhus Örbyhus Slott – 16:00
Uruppförande

2018-06-09

Dies advesperascit, fem sånger till dikter av Ragnar Thoursie

Lennart Fredriksson
Baryton och piano – Patrik Sandin, baryton - Ingunn Ligaarden, piano
Katrineholm Musikens Hus – 13:00
Uruppförande

2018-06-07

Palimpsest

Mats O Hansson
Barockflöjt (Flute d'Amour) + EA – Carla Rees
London, UK Iklectik – 19:30
Uruppförande

2018-06-06

Befria de förtryckta!

Kjell Perder
Kör a cappella – Danderyds Vokalensemble, dir. Rikard Lindberg Karlsson
Danderyd Petruskyrkan – 19:00
Uruppförande

En sommar

Johan-Magnus Sjöberg
Blandad kör, sopran och tenorsolo, stråkkvintett och piano – LiTo-kören, solister ur kören, Anders Hjortvall och Per Modin, violin Martin Ranefalk, viola Nils Rigeblad, Teddy Walter, kontrabas, Johan-Magnus Sjöberg, piano och dirigent Eva Johbarn
Varberg Lindberga kyrka – 18:00
Uruppförande

2018-06-03

Reminiszenz

Maros, Miklós
Saxofonorkester – Landesmusikakademie Rheinland-Pfalz, dir. Linda Bangs
Neuwied Landesmusikakademie Rheinland-Pfalz – 18:00
Uruppförande

2018-05-26

Tre schizzi

Miklós Maros
Peter Schuback –
Stockholm Konstakademien – 14:00
Uruppförande

2018-05-25

Egots vibrationer

Magnus Bunnskog
Hörspel; Fixed media (17.4 högtalaruppställning) – Christopher Lehmann, Aleksa Lundberg och Claire Wikholm (skådespelare), Seth Parker Woods (cello), Stockholms Saxofonkvartett, Kungliga Filharmonikerna, elektronik
Stockholm Audiorama – 20:30
Uruppförande

2018-05-24

L'autunno di Christina, dramatisk scen för sopran och stor ensemble

Klas Torstensson
sinfonietta – Charlotte Riedijk, Sinfonietta Riga, Normunds Sne
Amsterdam, Nederländerna Muziekgebouw – 20:15
Uruppförande

2018-05-22

L'autunno di Christina, dramatisk scen för sopran och stor ensemble

Klas Torstensson
sinfonietta – Charlotte Riedijk, Sinfonietta Riga, Normunds Sne
Rotterdam, Nederländerna De Doelen – 20:15
Uruppförande

2018-05-18

Caminar

Ylva Skog
stråkkvartett – musiker ur Dalasinfoniettan
Falun Geschwornergården – 18:00
Uruppförande

2018-05-17

New work

Mirjam Tally
Västerås Västerås Konserthus – 19:00
Uruppförande

2018-05-12

Lyssna Känna...

Lei Feng Johansson
Två violiner – Duo Gelland
Lödöse Lödöse Museum – 11:30
Uruppförande

Pages