Framföranden

2017-10-28

Landschaften I.

Savannah Agger
Gwangju, Korea Asia Culture Center – 19:30
Uruppförande

2017-10-27

IKON

Johan-Magnus Sjöberg
Stråkkvartett – Annasara Lundgren och Viktor Bergendal violin, Jessica Strid, viola och Lisa Ekmark, cello
Lund Allhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande

2017-10-26

Terrestrial

Lina Nyberg
Symfoniorkester, sång, jazzband – Lina Nyberg sång, Norrlandsoperans symfoniorkester under ledning av Anna-Maria Helsing, David Stackenäs gitarr, Cecilia Persson piano, Josef Kallerdahl bas, Peter Danemo trummor
Umeå Konsertsalen Norrlandsoperan – 19:00
Uruppförande

2017-10-22

In the Enigma of Light

Catharina Palmér
Kör och instrumentalensemble (14 musiker) – Sofia Vokalensemble, Capella Nordica
Stockholm Sofia Kyrka – 18:00
Uruppförande

Tango för Håkan Andersson

Kjell Andersson
Accordeon solo – Håkan Andersson
Ystad Mariakyrkan – 18:00
Uruppförande

Our last words

Kjell Perder
Kör och fyra pilgrimsstavar – S:t Johannes Kammarkör, dir Christian Schultze
Malmö S:t Pauli kyrka – 16:00
Uruppförande

Såsom vattnet, kärleken.

Katarina Leyman
Tape –
Virserum, Sverige Virserums konsthall – 14:00
Uruppförande

2017-10-21

Luminescent Seas

Mirjam Tally
flute, cello, electronics – Anna Svensdotter (flutes) & My Hellgren (cello)
Visby Vårdklockans kyrka – 19:00
Uruppförande

Summer Alert

Kjell Andersson
Saxofonkvartett – Per Bäcker, Mattias Carlsson, Dan Holmström, Håkan Andersson
Simrishamn Nicolaikyrkan – 16:00
Uruppförande

Summer Alert

Kjell Andersson
Saxofonkvartett – Per Bäcker m.fl.
Simrishamn Simrishamns kyrka – 15:00
Uruppförande

2017-10-19

Four Character Pieces

Jörgen Dafgård
Två violiner – Duo Gelland
Minneapolis, USA American Swedish Institute – 19:00
Uruppförande

Lödöse stämmor

Mikael Forsman
två violiner – Duo Gelland, Cecilia Gelland och Martin Gelland
Minneapolis, USA American Swedish Institute – 19:00
Uruppförande

2017-10-15

Contradanza

Miklós Maros
baritonsaxofon och piano – Noah Bedrin, Shoko Hayashizaki
Tübingen, Tyskland Bürgerhaus Kelter, Entringen – 18:00
Uruppförande

Vater unser

Johan-Magnus Sjöberg
Blandad kör och stråkkvartett (ny version av Vater unser för kör och Theorb från 2014) – Allhelgona Motettkör, stråkkvartett ur Lunds Stadsorkester, dir. tonsättaren
Lund Allhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande

Led, milda ljus

Per Gunnar Petersson
Blandad kör och orgel – Växjö stiftskör
Älmhult Älmhults kyrka – 11:00
Uruppförande

2017-10-14

Childhood

Peter Lyne
Säng och slagverk – Duo Ego
Göteborg Litteraturens hus – 19:00
Uruppförande

Lux Aeterna

Matthew Peterson
SATB dubbelkör a capella – Gustaf Sjökvists Kammarkör, dir. Per Borin
Stockholm Ersta Kyrka – 16:00
Uruppförande

2017-10-13

Jag är en känslig själ (I am a sensitive kind of person)

Maria Lithell Flyg
slagverk, saxofon – Magdalena Meitzner och Linn Persson
Västerås Västerås Konserthus – 12:00
Uruppförande

2017-10-08

Winstrupkantat

Johan-Magnus Sjöberg
Sopran, baryton, blandad kör, oboe, cello och piano – Malmö Musikhögskolas kammarkör, solister och instrumentalister dirigent Mats Paulson
Lund Allhhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande

Mosaic 1

Johan-Magnus Sjöberg
Cello och blandad kör – Mattias Rodrick cello, Akademisk Kor Århus under ledning av Ole Faurschou
Fredericia, Danmark Trinitatis Kirke – 16:00
Uruppförande

Pages