Framföranden

2017-03-26

Distant Horizons

Tobias Broström
Brassensemble (4 tpt, 1 hn, 4 tbn, 1 tb) – Göteborgs Symfonikers brassensemble
Göteborg Göteborgs Konserthus, Stenhammarsalen – 18:00
Uruppförande

2017-03-25

Another Beak

Per Egland
Chamber orchestra – Royal Liverpool Philharmonic
Liverpool Leggate Theatre – 19:00
Uruppförande

Clavis paradisi

Rolf Martinsson
Blandad kör a capella – Dalby Kammarkör, Anita Andersson
Dalby Dalby kyrka – 00:00
Uruppförande

2017-03-24

Blodmåne

Ylva Skog
solopiano – David Kronström
Stockholm Södra Latin – 12:15
Uruppförande

Fullmåne

Ylva Skog
solopiano – Lova Sahlin
Stockholm Södra Latin – 12:15
Uruppförande

Månskugga

Ylva Skog
solopiano – Ellen William-Ohlsson
Stockholm Södra Latin – 12:15
Uruppförande

Månskära

Ylva Skog
solopiano – Astri Aareskjöld
Stockholm Södra Latin – 12:15
Uruppförande

Månstenar

Ylva Skog
solopiano – Nina Sand
Stockholm Södra Latin – 12:15
Uruppförande

2017-03-23

Två

Lars Sandberg
Violinduo – Duo Gelland
Stockholm Svensk musikvår – 19:30
Uruppförande

2017-03-22

Aspects of Water

Eva Sidén
Flygel och elektronik – Eva Sidén
Stockholm Kungliga Operan Rotundan – 19:30
Uruppförande

Elliott loves bebop

Klas Torstensson
sax, trb, guit, perc, vl, vlc, pf, perc – Ensemble SON, Ensemble Either/Or
Stockholm Rotundan (Svensk Musikvår) – 18:00
Uruppförande

No slash

Klas Torstensson
vl, vlc, pf, perc – Ensemble Either/Or (New York)
Stockholm Rotundan (Svensk Musikvår) – 18:00
Uruppförande

Sönerna

Klas Torstensson
sax, trb, guit, perc – Ensemble SON (Jörgen Pettersson, Ivo Nilsson, Magnus Andersson, Jonny Axelsson)
Stockholm Rotundan (Svensk Musikvår) – 18:00
Uruppförande

2017-03-21

Dense

Kim Hedås
Elektroakustiskt verk, åtta kanaler –
Stockholm Kungliga Musikhögskolan – 21:15
Uruppförande

2017-03-20

A Revelation of Passion

Ylva Q Arkvik
Orgel – Nils Larsson
Stockholm Festivalen Svensk Musikvår/Högalidskyrkan – 19:00
Uruppförande

2017-03-17

Springtime Alert

Kjell Andersson
Alt- och sopransax + piano + stråkkvintett – Per Bäcker m.fl.
Lund Allhelgonakyrkan – 17:00
Uruppförande

2017-03-12

Jubilate Deo

Kjell Perder
kör, orgel och piano – Magnus Sköld, orgel, Britta Lovén, piano, Enskede kammarkör, dir David Åberg
Enskede Enskede kyrka – 18:00
Uruppförande

2017-03-11

Sextet

Miklós Maros
Flöjt, Oboe, klarinett, altsaxofon, fagott, horn – Molly Barth (flute). Melissa Pena (oboe), James Shields (clarinet). Idit Shner (alto saxo). Steve Vacchi (bassoon), Lydia Van Dreel (horn)
Portland, QR, USA Lincoln Hall, Portland – 15:00
Uruppförande

2017-03-09

Genom svindelklara rymder

Tobias Broström
Blandad kör & fyra horn – Svanholm Singers & Carolinae Damkör/Sofia Söderberg (dir), Åshilld Henriksen, Karin Lindberg, Pär Enblom & Joachim Wåhlstedt (horn)
Helsingborg Dunkers Kulturhus – 19:00
Uruppförande

Symfoni IV

Anders Nilsson
2222/2200/10/archi – Västerås Sinfonietta, dir. Eva Ollikainen
Västerås Västerås Konserthus – 19:00
Uruppförande

Pages